Přednáška 11

Stroje a zařízení pro těžbu a zpracování dřeva

Dřevo je jedním z obnovitelných zdrojů energie a materiálu. Před použitím je nutno jej vytěžit a přepravit na místo, kde dojde k dalšímu zpracování. V současnosti se k tomuto účelu stále více používají stroje, díky kterým by práce měla být rychlá, bezpečná, ekologická a ekonomická.

Stroje k tomu potřebné zjednodušeně dělíme na:

  • těžebně dopravní stroje
  • stroje a zařízení pro manipulaci a základní třídění dřeva
  • stroje na zpracování dřeva
  • stroje a zařízení pro výrobu ze dřeva
  • stroje pro využití dřevního odpadu

Těžebně dopravní stroje

V současnosti se používají v praxi hlavně přenosné motorové pily, traktory s navijáky, lesní lanovky a odvozní automobilové soupravy s hydraulickým jeřábem. Stále více se však začínají využívat těžebně dopravní stroje.

Jednooperační stroje

Pro kácení

Kácecí hlavice jsou jednoduché, praktické a vysoce výkonné. Jsou montovány na hydraulické nakladače místo drapáku a slouží ke kácení stromů.

Pro odvětvování

K odvětvování se používá protahovací odvětvovač. Slouží k odvětvování stromů pomocí nožů odvětvovače. Funguje tak, že lesní traktor vybavený drapákem vloží strom do odvětvovače. Po vložení kmene dojde k sevření nožů a traktor protáhne strom skrz stroj, přičemž je strom zbaven větví pomocí sevřených nožů.

Zdroj: YouTube kanál uživatele Forstmike

Pro transport dřeva

Na odvoz dřeva z odvozního místa k dalšímu zpracování se používají traktory nebo tahače s přívěsem.

Pro štěpkování

Štěpkovač slouží pro zpracování těžebního odpadu. Štěpkovač vytváří z větví (těžební odpad) štěpku, která se následně používá na topení v kotlích, v zahradnictví jako náhrada mulčovací kůry.

Zdroj: YouTube kanál uživatele lukaslindovsky

Víceoperační stroje

Harvestory

Harvestor je víceoperační stroj, který při těžbě kácí, odvětvuje, rozřezává, měří, přemisťuje a ukládá výřezy v jednom cyklu. Celý cyklus je plně mechanizovaný a částečně automatizovaný.

Harvestory byly vyvinuty hlavně pro jehličnaté dřeviny skandinávského typu (smrk, borovice). Řezání stromu na sortiment  je kvalitativně dobré. Délka zpracovaných výřezů je 1 - 7 m. Harvestory jsou montovány na terénních podvozcích, podvozek tedy může být kolový, pásový, kombinovaný nebo kráčející. Používají se široké nízkotlaké pneumatiky.

Kabina harvestoru by měla poskytovat přehledně uspořádané ovládací prvky, dobrý výhled a nastavení polohy kabiny včetně jejího otáčení.

Pracovním nástrojem harvestoru je kácecí hlavice, která je upevněna na hydraulickém jeřábu. Existují 2 typy kácecích hlavic:

  • Dvouválcové hlavice (hlavice švédského typu) - mají robustnější konstrukci, delší základní rám a dva válce pro posun kmenu, které disponují větší protahovací silou než hlavice čtyřválcové. Tento typ hlavic je vhodný pro práci v porostech s dlouhými rovnými kmeny, tj. v jehličnatých smrkových porostech.
  • Čtyřválcové hlavice (hlavice finského typu) - mají kompaktnější konstrukci, kratší základní rám a čtyři válce pro posun kmenu, které dokážou lépe kopírovat povrch kmenu. Tento typ hlavic je vhodný pro práci s rovnými i křivými kmeny, tj. jak v jehličnatých, tak v listnatých porostech.

Harvestory dělíme podle výkonu a hmotnosti na:

  • malé (do 70 kW, do 8 tun)
  • střední (70 - 140 kW, 8 - 13 tun)
  • velké (více než 140 kW, nad 13 tun)
Klady Zápory
+ šetrná práce s ohledem na okolní porost a půdu − vysoké pořizovací (12 - 15 mil. Kč) a provozní náklady
+ vysoká produktivita práce (až 1 strom/min) − nutná dokonalá organizace práce
+ poměrně nízké náklady na vyrobený sortiment − nutnost nasazení na větších lesních plochách
+ menší úrazovost než u ostatních strojů  
Parametry ovlivňující výkonnost harvestoru
typ a provedení těžební hlavice zakmenění a druh dřeviny
zkušenosti operátora viditelnost v porostu
počet a délka sortimentu množství těžené dřevní suroviny na 1 ha
přístupnost terénu příprava pracoviště (vyznačení stromů)
druh zeminy a vlhkost počet nutných přemístění stroje
počasí denní využití stroje (směnnost)
výčetní průměr kmene  

PONSSE Ergo - technický list

Zdroj: YouTube kanál uživatele PonssePlc

Vyvážecí traktory a soupravy

Vyvážecí traktor (forwarder) je stroj určený pro nakládání, převoz a skládání dřeva. Pracovním nástrojem je hydraulický jeřáb s drapákem, který nakládá dřevo na ložnou plochu. V porostu nakládá vyrobené sortimenty a dopravuje je na odvozní místo. Stejně jako u harvestorů se používají široké nízkotlaké pneumatiky. Podvozek je nejčastěji zalamovací s osmi koly.

PONSSE Buffalo - technický list

Vyvážecí souprava je tvořena dočasným spojením traktoru nebo tahače a přívěsu. Používá se k naložení a odvozu dřeva z odvozního místa na místo dalšího zpracování.

Zdroj: YouTube kanál uživatele PonseePlc

Harwardery - forwestery

Tyto stroje vykonávají obdobnou funkci jako harvestor, ale současně mohou pracovat i jako vyvážecí traktor. Jejich název byl vytvořen kombinací slov harvester a forwarder. Disponují hydraulickým jeřábem s harvestorovou hlavicí se speciálními rameny drapáku. Díky tomu je umožněno nakládání dřeva na ložnou plochu, která je součástí stroje a nachází se v jeho zadní části. 

Procesory

Traktorový procesor je určen k odvětvování a krácení probírkového materiálu (stromů) na určené sortimenty. Součástí je měřící jednotka, která zajišťuje přesné měření délky. Mohou být vybaveny i měřením průměru.

Zdroj: YouTube kanál uživatele stenebrand

BOZP - bezpečnost a ochrana zdraví při práci

Obecné požadavky na obsluhu strojů

Před použitím stroje musí být obsluha seznámena s místními provozními a pracovními podmínkami, které by mohly mít vliv na bezpečnost práce.

Jedná se zejména o:

  • únosnost půdy a všech dalších míst, přes které se bude stroj pohybovat
  • sklony pojezdové roviny
  • uložení podzemních vedení inženýrských sítí, případně jiných podzemních překážek
  • umístění nadzemních vedení a překážek

Při provozu strojů je nutné zajistit stabilitu stroje v průběhu všech prací.

Pokud je u stroje předepsáno zvláštní signalizační zařízení, je signalizováno uvedení stroje do chodu výstražným zvukovým či světelným signálem. Obsluha musí dále vyčkat, než všechny fyzické osoby opustí ohrožený prostor. Pokud není stanoveno jinak, pak je ohrožený prostor stroje vymezen maximálním dosahem pracovního zařízení, který je zvětšen o 2 metry.

Při použití stroje na pozemních komunikacích se postupuje podle zvláštních právních předpisů (např. dle zákona 361/2000 Sb. o silničním provozu nebo 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích).

Stroje, které způsobují vibrace, lze používat pouze za předpokladu, že nemají negativní vliv na okolní stavby, výkopy, podzemní vedení a podobně.

Vzdálenost stroje od okraje svahu musí být stanovena tak, aby nedošlo ke zřícení stroje. Tato vzdálenost je stanovena buď na základě technologického postupu, nebo před zahájení prací zhotovitelem.

Pod stěnou nebo svahem musí být vykonávána pracovní činnost v dostatečné vzdálenosti, aby nedošlo k zasypání stroje a ohrožení jeho obsluhy.

Při použití více strojů je dodržována taková vzdálenost, aby nedošlo k vzájemnému ohrožení provozu strojů.

Při jízdě ze svahu nebo práci v něm používá obsluha bezpečnou techniku jízdy, aby nedošlo ke ztrátě stability stroje a jeho případnému převrácení.

Při nakládce materiálu na dopravní prostředek lze manipulovat s pracovním zařízením pouze nad ložnou plochou dopravního prostředku, pokud by bylo nutné takto manipulovat nad kabinou řidiče, zajistí se, aby se v kabině nevyskytovala žádná fyzická osoba.

Pokud je stroj naložen materiálem, je nutné, aby bylo pracovní zařízení ustaveno, případně zajištěno v přepravní poloze. Nesmí dojít ke ztrátě stability a omezení výhledu obsluhy. Obsluha nesmí opustit své místo, aniž by spustila pracovní zařízení na zem nebo ho umístila do předepsané přepravní polohy.

Při práci dozerem (hrnutí zeminy) nesmí přesahovat břit radlice okraj svahu či výkopu. Jedinou výjimkou je zahrnování výkopu.

Převisy, vzniklé při práci rypadlem je nutné neprodleně odstranit, aby nedošlo k ohrožení.

U strojů pro zemní práce není dovoleno roztloukání horniny dnem lopaty, urovnávání terénu otáčením lopaty, případně vytrhávat koleje pracovním zařízením stroje (pokud není v návodu stanoveno jinak). Stroje smí být čištěny pouze při vypnutém motoru a na bezpečném místě, kde nehrozí sesuv zeminy apod.

Pokud bude použito přídavné zdvihací zařízení dodané výrobcem, je nutné se řídit jak pokyny výrobce, tak požadavky na bezpečný provoz a používání zdvihacích zařízení.

V případě použití skrejpru je nutné provést opatření k tomu, aby nedošlo k nárazu radlice do vyčnívajících pevných překážek (např. kameny, pařezy apod.). Zařízení technického vybavení (např. požární hydrant, kanalizační poklop, apod.) musí být zabezpečeny proti poškození. Je-li skrejpr v provozu, musí být jeho pracovní prostor zabezpečen proti pohybu fyzických osob. Při přesunu skrejpru musí být korba vždy zvednuta a uzavřena.

Před uvedením míchačky do provozu musí dojít k řádnému ustavení stroje a zajištění v horizontální poloze.

K plnění míchačky smí docházet pouze, je-li míchačka v provozu a buben rotuje. V případě ručního plnění nesmí docházet k zásahu lopaty do rotujícího bubnu. Stejně tak není dovoleno čistit míchačku za chodu tak, že by došlo ke kontaktu předmětu, drženého v ruce s rotujícím bubnem, což by mohlo mít za následek pracovní úraz.

Obsluha nesmí vstupovat do prostoru, který je ohrožen pohybem násypného koše. Při opravě nebo čištění míchačky, vybavené násypným košem, musí být koš nejprve mechanicky zajištěn určeným ochranným prostředkem. Vstup na konstrukci míchačky je dovolen jen v případě odpojení stroje od elektrické energie.

Před jízdou, to znamená po ukončení plnění nebo vyprazdňování přepravního zařízení, je nutné zajistit výsypné zařízení v přepravní poloze v souladu s návodem k používání.

Při přejímce a při ukládání betonové směsi musí být vozidlo na přehledném a dostatečně únosném místě a nesmí se zde vyskytovat překážky, které by mohly bránit manipulaci a potřebné vizuální kontrole.

Potrubí, hadice a například žlaby nesmí přetížit nebo nadměrně namáhat lešení, bednění, stěny výkopu apod.

Vyústění potrubí na čerpání směsi musí být dostatečně zajištěno, aby byla minimalizována možnost zranění následkem pohybu způsobeného dynamickými účinky dopravované směsi.

Musí být zajištěna dostatečná komunikace mezi obsluhou čerpadla a obsluhou provádějící nanášení malty.

Tlakové stroje je možné čistit či rozebírat pouze v případě, že nejsou pod tlakem.

Pro dopravu směsi k čerpadlu musí být zajištěn bezpečný příjezd.

Při provozu čerpadel je nutné dodržovat návod k použití. Není dovoleno přehýbat hadice, manipulovat se spojkami a ručně přemisťovat hadice a potrubí, není-li výrobcem stanoveno jinak.

Obslužné místo pojízdného čerpadla musí být přehledné a v prostoru manipulace s potrubím se nesmí nacházet překážky, které by omezovaly manipulaci s výložníkem.

Autočerpadlo musí být umístěno tak, aby byla dodržena bezpečná vzdálenost od okrajů výkopu, podpěr lešení apod.

V pracovním prostoru výložníku autočerpadla se nesmí zdržovat žádná fyzická osoba.

Manipulace s rozvinutým výložníkem smí probíhat až po zajištění stability autočerpadla. V případě přemisťování autočerpadla musí být výložník složen v přepravní poloze.

Délka pohyblivého přívodu mezi napájecí jednotkou a vibrátorem a také mezi napájecí jednotkou a motorovou jednotkou musí být nejméně 10 metrů.

Ponoření a vytažení hlavice ponorného vibrátoru při zhutňování betonu se smí provádět pouze za provozu vibrátoru a ohebný hřídel vibrátoru smí být ohýbán pouze v souladu s návodem k použití.

Je nutné zajistit bezpečný provoz stavebního plošinového výtahu, u něhož jsou prováděny pravidelné kontroly.

 

Společná ustanovení o zabezpečení strojů při přerušení a ukončení práce

Závady a provozní odchylky stroje musí být pravidelně zaznamenávány a musí s nimi být seznámena i střídající se obsluha stroje.

Stroj musí být zajištěn proti samovolnému pohybu. Po ukončení práce musí být zajištěno proti samovolnému pohybu také pracovní zařízení stroje dle návodu k používání.

Je nutné provést opatření, která zabrání samovolnému spuštění stroje a jeho neoprávněnému užití jinou fyzickou osobou.

Po ukončení práce musí být stroj odstaven tak, aby nezasahoval do komunikace, nebyla ohrožena stabilita stroje a aby nebyl ohrožen stroj padajícími předměty či pracemi prováděnými v jeho okolí.

Přeprava, nakládání, skládání, zajištění a upevnění stroje nebo jeho pracovního zařízení musí respektovat návody k používání, případně místní bezpečnostní předpis. Stroje musí být zajištěny proti posunutí, aby nemohlo dojít ke zřícení z dopravního prostředku a ohrožení třetích osob.

Při nakládání musí být dopravní prostředek zajištěn proti pohybu a musí stát na dostatečně pevné ploše. Všechny fyzické osoby se musí nacházet v dostatečné vzdálenosti, aby nemohlo dojít k jejich zranění.

Tímto nařízením vlády se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí. Jedná se o jeden ze základních dokumentů týkajících se této problematiky.

Toto nařízení vlády se zabývá:

  • používáním strojních zařízení – spouštění, zastavování, doprava, opravy, seřizování, manipulace, úpravy, údržba a čištění po celou dobu provozu
  • nebezpečným prostorem uvnitř nebo vně zařízení
  • ochranným zařízením
  • obsluhou strojů
  • průvodní dokumentací (návody výrobce)
  • provozní dokumentací (revize, kontroly, apod.)
  • minimálními požadavky na bezpečný provoz a používání strojů
  • ochrannými zařízeními
  • pevnost a stabilita během užívání s ohledem na velikost a hmotnost břemen, u pojízdného zařízení také vlastnosti podkladu
  • zabránění zranění zaměstnanců, zajištění jejich bezpečnosti
  • zabránění pádu zařízení nebo jeho posunu
  • zabránění samovolnému uvolnění pracovního zařízení
  • vyznačování jmenovité nosnosti
  • označení vázacích prostředků
  • opatření, aby se zaměstnanci nenacházeli pod zavěšeným břemenem, aby se břemena nepřepravovala nad nechráněnými pracovišti
  • volba vhodných vázacích prostředků s ohledem na manipulované břemeno
  • skladování závěsných prostředků (nesmí docházet k jejich záměně či poškození)
  • zřetelné označení dočasně instalovaného zařízení
  • zřetelné označení zařízení, které není určeno pro zdvihání zaměstnanců
  • zvláštní požadavky na používání zařízení pro bezpečné zdvihání zaměstnanců
  • zajištění bezpečnosti zaměstnanců
  • ochrana proti sklopení, převrácení, posunutí nebo sklouznutí břemene
  • pravidelné kontroly a údržby zařízení
  • opatření zabraňující kolizi břemene nebo zařízení s okolními předměty či zaměstnanci
  • způsob vázání nebo odvazování břemene
  • zajištění vzájemné koordinace obsluh v případě použití více zařízení
  • provádění dohledu nad zavěšeným břemenem
  • zastavení provozu zařízení z důvodu špatných povětrnostních podmínek
  • vybavení zařízení řízeného obsluhou vhodnou ochranou k omezení rizika poškození zdraví
  • vybavení hnací jednotky ochranným zařízením proti poškození
  • zabezpečení zařízení řízeného obsluhou před převrácením při provozu za běžných podmínek (ochranná konstrukce pro obsluhu, konstrukce zabraňující převrácení pojízdného zařízení apod.)
  • požadavky na pojízdné zařízení, které může ohrožovat zaměstnance v jeho blízkosti (zabezpečení před spouštěním nepovolanými zaměstnanci apod.)
  • vybavení taženého, vlečeného či neseného zařízení v případě dopravy zaměstnanců vhodnými ochrannými prostředky a také přizpůsobení rychlosti
  • zákaz použití zařízení se spalovacím motorem bez katalyzátoru v uzavřených prostorech
  • zajištění bezpečného přístupu ke všem obslužným plošinám nebo odpočívadlům
  • ochrana otvorů uzavřených částí zařízení
  • opatření proti náhodnému padání volně ložených sypkých nákladů nebo břemen
  • vzájemné blokování centrálního a místního ovládání zařízení
  • zpracování místního provozního bezpečnostního předpisu (technologický postup pro používání zařízení, termíny, rozsah a způsob provádění kontrol zařízení apod.)
  • zabránění přístupu k nebezpečnému prostoru
  • ochrana před padajícími, odlétajícími nebo rozprašovanými sypkými hmotami
  • ochrana před nebezpečnými účinky statické elektřiny
  • zabránění vzniku požáru nebo výbuchu s následným požárem (možné nahromadění plynných nebo tuhých emisí nebo jejich směsí ve výbušných koncentracích)
  • stanovení velikosti a tvarů otvorů ochranných zařízení
  • zabezpečení vstupů a otvorů do uzavřených nebezpečných prostor proti nežádoucímu vstupu zaměstnanců
  • ochrana vstupů k otevřenému skladovacímu zařízení
  • zajištění spolehlivé těsnosti vypouštěcích otvorů a jejich uzávěrů
  • zabezpečení instalovaných ochranných zařízení proti samovolnému uvolnění
  • zřízení plošina přístupových lávek pro obsluhu
  • vybavení účinným ochranným zařízením k omezení nebezpečné koncentrace škodlivin
  • přijetí bezpečnostních opatření k zabránění vytváření kleneb, trychtýřů, převisů skladovaných hmot nebo jejich ulpívání na stěnách
  • zajištění osvětlení, včetně nouzového osvětlení v manipulačním prostoru
  • zpracování místního provozního bezpečnostního předpisu

Tabulka – Vzorová tabulka rizik

Druh činnosti Zdroj rizika Popis nebezpečí Opatření ke snížení nebezpečí Dílčí opatření Porušený předpis Za provedení odpovídá
Stroje pro zemní práce Stroj - dozer Převrácení stroje

dodržovat dostatečné vzdálenosti
od okrajů svahů

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod II

strojník
Hlučnost

udržovat v dobrém technickém stavu, používat chráničky sluchu

pravidelné kontroly technického stavu

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod II

strojník
Přejetí a sražení osob

zákaz pohybu osob před drahou stroje

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod II

strojník
Pád řidiče

zákaz vystupování z rozjetého stroje

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod II

strojník
Samovolné rozjetí

po práci zkontrolovat řádné zabrzdění stroje a v jeho okolí nenechávat ležet žádné nebezpečné předměty

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod XIV

strojník
Stroj - válec Převrácení stroje

dodržovat dostatečné vzdálenosti od okrajů svahů

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod II

strojník
Přejetí a sražení osob

zákaz pohybu osob před drahou stroje

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod II

strojník
Pád řidiče

zákaz vystupování z rozjetého stroje

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod II

strojník
Samovolné rozjetí

po práci zkontrolovat řádné zabrzdění stroje a v jeho okolí nenechávat ležet žádné nebezpečné předměty

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod XIV

strojník
Stroj - pásové rypadlo Sesunutí a pád stroje ze svahu nebo do výkopu

nezatěžovat hranu výkopu, při manipulaci s hloubkovou lopatou se nepodkopávat

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod II

strojník
Převrácení stroje

postavení na rovném terénu, používání podpěr při práci, dodržování dovolených sklonů

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod II

strojník
Přejetí a sražení osob

zákaz pohybu osob před dráhou stroje, uvedení stroje do provozu zvukovým signálem

proškolení obsluhy stroje

NV 591/2006 sb., příloze č.2, bod II

strojník