Přednáška 4

Stroje a zařízení pro přípravu materiálů k výrobě betonové směsi 

Většinu materiálů používaných k výrobě betonových směsí, je potřeba nejprve podle požadavků a druhu materiálu upravit pomocí následujících strojních zařízení.

Stroje na úpravu kameniva

Ve výrobně betonových směsí je jednou ze základních složek kamenivo. Podle původu dělíme kamenivo na přírodní těžené, přírodní drcené a kamenivo umělé. Úprava těženého kameniva se do jisté míry od úpravy drceného kameniva liší. 

Drtiče kameniva

Drtiče jsou strojní zařízení, která se používají k drcení lomového kamene. Produktem je štěrk a drť pro stavební účely a drcené kamenivo pro výrobu betonových směsí. Drcení se provádí tlakem, štípáním, úderem, nárazem nebo odrazem. Cílem je dosáhnutí drobných a ostrohranných zrn, která se co nejvíce blíží kubickému tvaru. 

Drtiče dělíme podle konstrukčního systému na:

Čelisťové drtiče

Drcení kamene probíhá mezi dvěma čelistmi, z nichž jedna je pevná a druhá pohyblivá. Pohyblivá čelist se k pevné střídavě přibližuje a oddaluje. Při přibližování dochází k drcení kamene, následně při oddalování dochází vlivem zvětšení klínové mezery k propadu drobných zrn a k zapadávání dalších velkých kusů ze zásobníku. Čelisti jsou zhotoveny z tvrdé a otěruvzdorné manganové oceli a mohou být opatřeny rýhováním. Nejsou vhodné k drcení měkkých hornin, které by mohly ucpat výstupní štěrbinu.

Používají se jak pro primární, tak pro sekundární drcení. Velikost vstupní štěrbiny pro primární drcení může mít rozměry až 1500 x 200 mm, pro sekundární drcení má rozměry 140 x 300 mm až 200 x 800 mm. Velikost výstupní štěrbiny lze podle potřeby nastavit pomocí posuvného klínu.

Kuželové drtiče

Kuželové drtiče se skládají z vnějšího pevného prstencového pláště a z vnitřního otočného komolého kužele. Vnější kuželový plášť je neotáčivý a má svislou osou, jeho vnitřní povrch je obložen litinovými deskami. Vnitřní kužel je otáčivý a jeho osa je odkloněna o 2 - 5° od osy vnějšího pláště, jeho povrch je opatřen rýhováním. Kužel je na horním konci kloubově uložen a dolní konec mimostředně rotuje.

K drcení dochází mezi plášti těchto kuželů. Při mimostředném otáčení se na jedné straně mezera zmenšuje a dochází tím k drcení materiálu, na druhé straně se mezera zvětšuje a rozdrcený materiál touto mezerou propadává. Drcení podporuje vtlačování zrn do rýhování otáčivého kužele. Zrna takto drceného kamene jsou ostrohranná. Tento typ drtiče se používá pro primární drcení.

Odrazové drtiče

Uvnitř odrazového drtiče se nachází rotor s lopatkami, který rotuje vysokými otáčkami. Plášť odrazového drtiče je osazen vyměnitelnými nárazovými deskami z manganové oceli. Materiál je přiváděn násypkou a lopatkami rotoru je vrhán na odrazové desky. Drcení probíhá nárazy na lopatky rotoru, nárazové desky a vzájemnými nárazy mezi zrny horniny. Tento proces je opakován dokud nedosáhneme požadovaného rozměru. Velikost výstupní štěrbiny je nastavitelná dle potřeby. Odrazové drtiče jsou vhodné pro drcení všech druhů hornin.

Použití odrazových drtičů:

  • k drcení středních a tvrdých hornin
  • ke zlepšení tvaru nevhodných zrn z jiných drtičů
  • drcení tříštivých materiálů
    • nižší spotřeba energie oproti jiným typům drtičů
    • menší opotřebení pracovních částí oproti jiným typům drtičů

Kladivové drtiče

Kladivové drtiče jsou tvořeny roštem (plášť), který je složen z ocelových tyčí hranatého průřezu, a vnitřním rotorem s kladivy, které jsou k němu upevněny pomocí čepů. Materiál je přiváděn do drtiče pomocí násypky. Materiál je následně pomocí kladiv, která na zrna pružně naráží a následně je odrazí na rošt, drcen až do doby než rozdrcená zrna propadnou roštem. Kladivové drtiče se používají na drcení měkkých hornin až do tvrdosti vápence.

Válcové drtiče

Válcové drtiče se skládají ze dvou litinových válců, které se otáčejí proti sobě. Povrch válců může být hladký nebo s vyměnitelnými výstupky. Materiál je nasypáván mezi ně a protiběžným pohybem drcen. Jeden z válců je pružně uložený a je možné ho posunout. Posunem válce lze měnit velikost štěrbiny a tím upravit velikost výstupní frakce. Výhodou válcových drtičů je, že při velikosti štěrbiny nad 10 mm vzníká minimum velmi jemných frakcí, kterých obvykle bývá nadbytek.

Existuje i provedení s jedním válcem, kdy se tento válec otáčí proti rýhované desce a tím dochází k drcení materiálu. Tento typ se hodí pouze na drcení měkkých materiálů, ale vykazuje vysokou výkonnost.

Třídiče kameniva

Třídění kameniva je proces, při kterém jsou jednotlivá zrna kameniva od sebe oddělována podle velikosti nebo také podle tvaru, protože pro betonářské účely jsou plochá zrna nevhodná. Třídění kameniva se provádí mechanickým způsobem na sítech, hydraulickým tříděním ve vodním proudu případně pneumatickým způsobem ve vzdušném proudu.

Nejvíce používaným způsobem třídění kameniva je třídění na sítech. Síta jsou vyrobena z ocelových drátů, z ocelových plechů s vyraženými otvory. Pro hrubé třídění se používají roštnice zhotovené z válcovaných profilů.

Proces a kvalitu třídění ovlivňují tyto faktory:

  • prostupová plocha síta
  • sklon síta
  • typ pohybu síta
  • vlhkost kameniva
  • tvarový index zrn
  • podíl nečistot
  • křivka zrnitosti tříděného kameniva

Roštové třídiče

Roštové třídiče se používají pro hrubé třídění, kdy je potřeba oddělit velké kusy kamene od drobných nežádoucích příměsí (např. hlína). Tento typ třídičů se většinou používá k třídění ještě před primárním drcením a je vhodný pro zrna větší než 70 mm.

Základní roštové třídiče jsou vyrobeny z kolejnic, které jsou uloženy v mírném sklonu a směrem dolů se mezera mezi nimi zvětšuje. Zrna kameniva se po roštu vlivem naklonění odvalují a postupně propadávají, přičemž největší zrna propadnou na konci.

Kvalitnější roztřídění umožňuje hřídelový třídič. V rámu tohoto třídiče jsou uloženy litinové profilované hřídele v mírném sklonu. Pomocí těchto hřídelí, které se otáčejí, se zrna odvalují a postupně propadávají. Stejně jako u předchozího typu se mezery zvětšují a tak propadávají stále větší zrna.

Válcové třídiče

Někdy se také nazývají rotační nebo bubnové a používají se pro hrubé třídění. Složeny jsou z nosné konstrukce,hnacího zařízení a sít. Velikost tříděných zrn je od 3 do 125 mm.

Nosná konstrukce je tvořena žebrovou ocelovou konstrukcí uchycenou na otočné hřídeli nebo je uložena na podpěrných otočných válcích. Na nosné konstrukci jsou upevněna vyměnitelná síta ve tvaru válce. Na začátku bubnu, kde dochází k nasypávání materiálu, je umístěno síto s nejmenšími otvory. Další síta mají postupně otvory větší. Zpravidla je za sebou umístěno 2 až 5 sít se zvětšujícími se otvory. Buben je uložen ve spádu a jeho otáčením je zajištěn posun zrn přes jednotlivá síta, jejichž otvory propadávají zrna příslušné velikosti.

Některé bubnové třídiče mají první síto s většími otvory a kolem něho je uloženo síto s hustějšími otvory. Tímto způsobem uspořádání dochází ke zvýšení životnosti síta s nejmenšími otvory, které bývá velmi namáhané.

Vibrační třídiče

Vibrační třídiče jsou složeny z rámu, pružin, soustavy sít, výstředníkového hřídele a hnacího zařízení. Používají se na třídění kameniva o max. velikosti zrna 70 mm používaného do betonových směsí, protože třídění je přesnější a kvalitnější než u rotačních třídičů. 

Soustava sít bývá složena z 1 až 5 sít s různě velkými otvory, které jsou uloženy nad sebou nebo za sebou, přičemž síto s největšími otvory je vždy nahoře. Kmitání zajišťuje excentrická hřídel nebo vibrátor. Prosévání materiálu je zajištěno kmitáním o frekvenci 15 - 25 Hz a amplitudě vibrace 3 až 10 mm. 

Sklon vibračních třídičů se pohybuje od 17 do 19° a v této poloze jsou udržované pomocí pružin. Je vhodné tyto třídiče zavěšovat pomocí ocelových táhel místo pevného uložení, protože vyvozují velké dynamické síly.

Vodní třídiče

Používají se pro třídění kameniva o velikosti zrna menším než 3mm, které již nelze roztřídit pomocí sít, jelikož síta s otvory menšími než 3mm se nepoužívají. Tuto nejdrobnější frakci je nutné třídit např. pro výrobu malt, torkretování a injektáže. Třídění této frakce se provádí ve vzestupném vodním proudu.

Vodní třídiče jsou složeny z násypky, třídícího tělesa, trubek pro přívod vody, z nádržky na odvod vody s drobnými zrnky a nádržky na zachytávání větších zrn. Do spodní části je přiváděna voda, která musí proudit stejným tlakem. Pomocí násypky se přivádí shora materiál pro třídění. Těžká zrna svojí hmotností překonají stoupající proud vody a propadávají spodním otvorem. Lehčí zrna jsou proudem vody vynášena nahoru a společně s ní přepadávají přes horní okraj. Tímto způsobem lze materiál roztřídit pouze na dvě frakce: klesající a vynášenou. Frakce lze ovlivnit proudem vody, ale pokud je třeba získat více frakcí, je nutné použít několik třídičů seřazených za sebou.

Odstraňování nečistot z kameniva - praní

Je to proces, při kterém dochází k odstraňování volných nebo nalepených nečistot z kameniva. Nejčastěji se provádí praním nebo pomocí tlakové vody. Spolu s vodou jsou ve formě kalu spolu s nečistotami odváděny i nejjemnější frakce kameniva.

Korýtková pračka

Korýtková pračka se používá na praní písku a skládá se z plechového koryta, násypky a šneku poháněného hnacím motorem. Koryto nemá horní čelo a je nakloněné tak, že přes spodní čelo přetéká voda s kalem. Voda je přiváděna z horní části a písek je pomocí násypky dodáván do spodní části. Otáčením šneku proti směru stoupání koryta se zrna písku vytlačují a omývají až očištěná přepadají přes horní hranu koryta.

Bubnová pračka

Bubnová pračka se skládá z ocelového bubnu s lopatkami, rámu, podpěrných a hnacích kladek, převodu a motoru. Používá se k praní hrubozrnného štěrku a ostrohranné drtě. Ocelový buben je nakloněný směrem k zadnímu čelu, kterým je přiváděno znečištěné kamenivo. Předním čelem je přiváděná čistá voda. Otáčením bubnu jsou zrna pomocí lopatek vynášeny směrem k přednímu čelu a zároveň jsou čištěny pomocí vody. Z předního čela vypadávají čistá zrna kameniva a ze zadního čela je odváděna znečištěná voda a kal.

Na podobném principu pracuje i zařízení pro recyklování zbytků čerstvého betonu z autodomíchávačů.

Nožový rozplavovač

Jestliže upravované kamenivo obsahuje velké množství jílovitých zbytků, pak je výhodné pro jejich odstranění využít nožový rozplavovač. Nožový rozplavovač se skládá z vany, rotujících nožů upevněných na hřídeli a motoru. Znečištěné kamenivo je do vany přiváděno společně s vodou. Rotující nože materiál prohrabávají a posunují ho k výstupnímu konci vany, zároveň dochází k otěru nečistot a jejich rozplavení ve vodě. U výstupního konce vany je vyčištěné kamenivo pomocí vynášecích korečků odvodněno a vyneseno z rozplavovače. Nevýhodami rozplavovačů jsou odvod značného množství jemných podílů s kalovou vodou, vysoká spotřeba energie a velké opotřebení.

Odvodňování kameniva

Odstranění vody z kameniva, hlavně z písku, je důležité k umožnění dopravy pomocí stoupajících pásových dopravníků, snížení hmotnosti přemísťovaného kameniva a k odvodnění štěrkopísku při jeho těžbě z vody.

Šnekový vynášeč

Šnekový vynášeč je složen z plechové vany a z jednoho až dvou šneků o průměru až 1 m. Materiál je z vany vynášen otáčením šneku a voda odtéká otvorem v dolní části vany. Pro účinné odvodnění materiálu je důležité zajistit velmi malé otáčky šneku a to 1 otáčka za 4 - 8 minut. Šnekový vynašeč není vybaven zachycovačem jemných podílů a proto je nutné do vany přivádět velmi hustý rmut.

 

Nevýhodou je jejich velmi náročná údržba, rychlé obrušování šroubovice, vysoká energetická náročnost a i poměrně malý výkon kolem 50 t/h.

Hrabičkový vynášeč

Princip práce je velmi podobný jako u šnekového vynášeče s tím rozdílem, že materiál je z vany vynášen pomocí hrabiček připevněných na řetězu a na konci vany přepadává přes její hranu. Nevýhodou je velké opotřebení čepů a pouzder hrabičkového řetězu, který nelze chránit před vnikáním písku, což má za důsledek vysoké provozní náklady.

Kolesový vynášeč

Princip práce kolesového vynášeče je stejný jako u hrabičkového vynášeče. Výhodou je, že nemá čepy a pouzdra, která by byla ve styku s pískem. Díky tomu je jeho opotřebení menší a dochází ke snížení provozních nákladů.

Kolesový vynašeč se skládá z plechové vany a kolesa s lopatkami. Otáčením kolesa je pomocí lopatek písek vyhrabáván z vany a voda z něj odtéká otvory v lopatkách. Písek následně přepadává přes hranu vany. Pro dosažení kvalitního odvodnění je nutné zajistit otáčky kolesa asi 0,5 otáčky/min. Pro dosažení vyššího výkonu je nutně zvětšit šířku lopatky, čímž se zároveň zvyšuje hmotnost stroje. V porovnání s hrabičkovým vynašečem vyžaduje i větší stavební výšku, ale tyto nevýhody jsou vyváženy nižšíími provozními náklady.

Korečkový vynášeč

Korečkový vynašeč je v podstatě vynašeč kolesový, u kterého jsou lopatky nahrazeny korečky. Odtok vody z korečku je zajištěn děrováním a odvodněný písek je následně vyklápěn do výstupního žlabu.

Stroje a zařízení pro úpravu výztuže

Betonářská ocel je jednou z důležítých složek pro výrobu prefabrikovaných stavebních dílců. Podle druhu stavebního dílce se výztuž před použítím upravuje. Upravuje se především její délka, tvar, povrch a případně se svařuje. Úprava probíhá v armovnách, kde na sebe jednotlivé procesy navazují. Pro úpravu oceli používáme následující stroje:

Rovnačky

Před dalším zpracováním je nutné ocel dodávanou ve svitcích vyrovnat na rovnačkách. Jedná se o ocel do Ø 14 mm, která je stočena do svitků o vnitřním průměru 500 - 800 mm. Podle způsobu rovnání dělíme rovnačky na:

  • S rotujícím blokem se soustavou průvlaků
    • rovnání probíhá pomocí rotačního bloku s průvlaky
    • při rovnání blok rotuje a ocel je tím vyrovnávána a zároveň dochází k odstraňování korozního povlaku
    • otáčky rotujícího bubnu se pohybují od 1000 do 3000 otáček/min
    • používají se k rovnání měkkých ocelí s hladkým kruhovým průřezem
    • kvalita vyrovnání je závislá na správném nastavení průvlaků
  • Se soustavou kladek
    • rovnání oceli je zajišteno soustavou kladek
    • skládají se ze 2 soustav kladek (předrovnací a rovnací blok) nevzájem pootočených o 90°, díky tomu dochází k prostorovému rovnání
    • soustava se skládá z kladech pevný a posuvných
    • ocel je ze svitku odvíjena tahem pomocí hnaných kol se žlábkem
    • používají se k rovnání svitkové žebírkové oceli, protože nepoškozují její povrch
  • Kombinované
    • rovnání probíhá kladkami i rotujícím bubnem
    • zařazením soustavy kladek před rotující buben umožňuje zmenšení excentricity průvlaků a tím dochází ke snížení otěru rovnané oceli

Stříhačky

Požadované délky prutu až do Ø 40 mm se dosahuje stříháním. Pruty jsou stříhány pomocí dvojice protiběžných nožů, pevného a pohyblivého stříhacího nože. Síla potřebná k přestřižení je vyvolávána hydraulickým nebo výstředníkovým mechanismem. Prut je přestřižen při dosažení napětí na mezi pevnosti ve střihu.

V současné době se pro stříhání tyčové oceli používá odměřovací a stříhací zařízení. Prut je přiváděn ze zásobníku do stříhacího zařízení po přísuvné trati tvořené válečkovým stolem. Po najetí prutu na zarážku je pomocí snímače odeslán signál, který spustí nůžky. Řídící systém je vybaven řídící jednotkou s přesným programem pro měření délky, který provede nastavení zarážky do požadované vzdálenosti od stříhacího zařízení. Ustřižené pruty jsou dále přesunuty dopravníkem k dalšímu zpracování nebo jsou uloženy do odběrového žlabu. 

Podle typu zařízení je jeho výkonnost 25 až 70 t oceli za směnu. Linka dokáže zpracovat ocel dodávanou ve svazcích max. hmotnosti 6 t a max. délce 14 m. Stříhací zařízení dokáže ustřihnout jeden prut o Ø 40 mm a pevnosti 850 MPa, případně odpovídající počet prutů menšího průřezu nebo pevností. Minimálně průměr stříhaných prutů je 12 mm při počtu 20 ks. K obsluze linky je zapotřebí 2 pracovníků. Hlavní výhodou této linky je maximální využití stříhaného materiálu, které je dáno programovým nastavením.

Ohýbačky

Pro dosažení požadovaného tvaru prutu je nutné jej ohnout, k tomu se používají strojní ohýbačky. Ohýbat je možné pruty o průměru 6 až 55 mm. Pro každý materiál a průměr prutu je pro ohýbaní stanoven minimální poloměr ohybu.

Ohýbat ocel lze pomocí:

  • Ohýbání trnem
    • ohýbání se provádí pomocí ohýbacího kotouče s vloženým ohýbacím trnem
    • ohýbací trn lze vložit do jednoho z otvorů v ohýbacím kotouči
    • prut se při ohýbání musí opírat o opěrný trn, který je umístěný v otvoru posuvné lišty, v opačném případě by nedocházelo k ohýbání, ale k otáčení prutu
  • Ohýbání ramenem o opěrnou lištu
    • tímto typem lze vytvořit 2 ohyby najednou
    • ohýbání se provádí pomocí ohýbacího kotouče, ohýbacího ramene s ohýbacím trnem, opěrného trnu a opěrné lišty
    • první ohyb prutu nastává kolem ohýbacího kotouče pomocí ohýbacího trnu osazeného do ohýbacího ramene
    • druhý ohyb je proveden dotlačením prutu k opěrné líště pomocí ohýbacího trnu osazeného do ohýbacího ramene
    • prut se musí opírat o opěrný trn jinak by nedocházelo k ohybu
    • tímto způsobem lze ohýbat i více prutů najednou
  • Ohýbání navíjením na tvarovací přípravek
    • ohýbání probíhá pomocí ohýbacího přípravku s kapsou pro vložení prutu, který je osazen na ohýbací kotouč
    • trn je vložen do kapsy a otáčením ohýbacího kotouče dojde k ohnutí na požadovaný tvar
    • při tomto typu ohýbání je potřeba počítat se zpětným pružením oceli po vyjmutí z přípravku, kvůli tomu je třeba ohýbací úhly zvětšit

Přesnost a kvalita ohybu je zvětšována programovým řízením ohýbaček, které umožňují nastavit větší množství úhlů ohybu a rychlost ohýbání.

Svářečky

Pro spojování prutů do plošných nebo výztužných prvků se používá svařování. Nejčastěji se používá svařování odporové, elektrickým obloukem nebo v ochranné atmosféře. Odporovým svařováním prutů se vytvářejí staticky nenosné spoje nebo se jím nahrazuje vázání prutů. Pro dosažení dokonalého svařování je nutné dodržet čistotu povrchu svařovaných prutů, tj. povrch nesmí být mastný a zkorodovaný. Kvalitu svaru dále ovlivňuje svařovací proud, stlačení a doba působení proudu. Pro svařování se používají následující stroje:

  • Závěsná jednobodová svářečka
    • používají se pro svařování plošných i prostorových výztuží
    • jsou stabilní nebo přenosné
  • Vícebodový svařovací agregát
    • je výhodné je použít pro svařování plošných výztužných prvků (síťovin a mřížovin)
    • mohou být 4 - 18-ti bodové
    • možnost předvolby rozteče prutů
    • automatické vkládání podélných i příčných prutů
    • maximálně lze vytvořit spoj ze dvou prutů Ø 32 mm
    • svařování je řízeno elektronicky