Přednáška 8

Stroje a zařízení pro těžbu a úpravu dřeva využívaného ve výrobě stavebních materiálů

Dřevo je jedním z obnovitelných zdrojů energie a materiálu. Před použitím je nutno jej vytěžit a přepravit na místo, kde dojde k dalšímu zpracování. V současnosti se k tomuto účelu stále více používají stroje, díky kterým by práce měla být rychlá, bezpečná, ekologická a ekonomická.

Stroje k tomu potřebné zjednodušeně dělíme na:

  • těžebně dopravní stroje
  • stroje a zařízení pro manipulaci a základní třídění dřeva
  • stroje na zpracování dřeva
  • stroje a zařízení pro výrobu ze dřeva
  • stroje pro využití dřevního odpadu 

Těžebně dopravní stroje

V současnosti se používají v praxi hlavně přenosné motorové pily, traktory s navijáky, lesní lanovky a odvozní automobilové soupravy s hydraulickým jeřábem. Stále více se však začínají využívat těžebně dopravní stroje.

Jednooperační stroje

Pro kácení

Kácecí hlavice jsou jednoduché, praktické a vysoce výkonné. Jsou montovány na hydraulické nakladače místo drapáku a slouží ke kácení stromů.

Pro odvětvování

K odvětvování se používá protahovací odvětvovač. Slouží k odvětvování stromů pomocí nožů odvětvovače. Funguje tak, že lesní traktor vybavený drapákem vloží strom do odvětvovače. Po vložení kmene dojde k sevření nožů a traktor protáhne strom skrz stroj, přičemž je strom zbaven větví pomocí sevřených nožů.

Zdroj: YouTube kanál uživatele Forstmike

Pro transport dřeva

Na odvoz dřeva z odvozního místa k dalšímu zpracování se používají traktory nebo tahače s přívěsem.

Pro štěpkování

Štěpkovač slouží pro zpracování těžebního odpadu. Štěpkovač vytváří z větví (těžební odpad) štěpku, která se následně používá na topení v kotlích, v zahradnictví jako náhrada mulčovací kůry.

Zdroj: YouTube kanál uživatele lukaslindovsky

Víceoperační stroje

Harvestory

Harvestor je víceoperační stroj, který při těžbě kácí, odvětvuje, rozřezává, měří, přemisťuje a ukládá výřezy v jednom cyklu. Celý cyklus je plně mechanizovaný a částečně automatizovaný.

Harvestory byly vyvinuty hlavně pro jehličnaté dřeviny skandinávského typu (smrk, borovice). Řezání stromu na sortiment  je kvalitativně dobré. Délka zpracovaných výřezů je 1 - 7 m. Harvestory jsou montovány na terénních podvozcích, podvozek tedy může být kolový, pásový, kombinovaný nebo kráčející. Používají se široké nízkotlaké pneumatiky.

Kabina harvestoru by měla poskytovat přehledně uspořádané ovládací prvky, dobrý výhled a nastavení polohy kabiny včetně jejího otáčení.

Pracovním nástrojem harvestoru je kácecí hlavice, která je upevněna na hydraulickém jeřábu. Existují 2 typy kácecích hlavic:

  • Dvouválcové hlavice (hlavice švédského typu) - mají robustnější konstrukci, delší základní rám a dva válce pro posun kmenu, které disponují větší protahovací silou než hlavice čtyřválcové. Tento typ hlavic je vhodný pro práci v porostech s dlouhými rovnými kmeny, tj. v jehličnatých smrkových porostech.
  • Čtyřválcové hlavice (hlavice finského typu) - mají kompaktnější konstrukci, kratší základní rám a čtyři válce pro posun kmenu, které dokážou lépe kopírovat povrch kmenu. Tento typ hlavic je vhodný pro práci s rovnými i křivými kmeny, tj. jak v jehličnatých, tak v listnatých porostech.

Harvestory dělíme podle výkonu a hmotnosti na:

  • malé (do 70 kW, do 8 tun)
  • střední (70 - 140 kW, 8 - 13 tun)
  • velké (více než 140 kW, nad 13 tun)
Klady Zápory
+ šetrná práce s ohledem na okolní porost a půdu − vysoké pořizovací (12 - 15 mil. Kč) a provozní náklady
+ vysoká produktivita práce (až 1 strom/min) − nutná dokonalá organizace práce
+ poměrně nízké náklady na vyrobený sortiment − nutnost nasazení na větších lesních plochách
+ menší úrazovost než u ostatních strojů  
Parametry ovlivňující výkonnost harvestoru
typ a provedení těžební hlavice zakmenění a druh dřeviny
zkušenosti operátora viditelnost v porostu
počet a délka sortimentu množství těžené dřevní suroviny na 1 ha
přístupnost terénu příprava pracoviště (vyznačení stromů)
druh zeminy a vlhkost počet nutných přemístění stroje
počasí denní využití stroje (směnnost)
výčetní průměr kmene  

PONSSE Ergo - technický list

Zdroj: YouTube kanál uživatele PonssePlc

Vyvážecí traktory a soupravy

Vyvážecí traktor (forwarder) je stroj určený pro nakládání, převoz a skládání dřeva. Pracovním nástrojem je hydraulický jeřáb s drapákem, který nakládá dřevo na ložnou plochu. V porostu nakládá vyrobené sortimenty a dopravuje je na odvozní místo. Stejně jako u harvestorů se používají široké nízkotlaké pneumatiky. Podvozek je nejčastěji zalamovací s osmi koly.

PONSSE Buffalo - technický list

Vyvážecí souprava je tvořena dočasným spojením traktoru nebo tahače a přívěsu. Používá se k naložení a odvozu dřeva z odvozního místa na místo dalšího zpracování.

 

Zdroj: YouTube kanál uživatele PonssePlc

Harwardery - forwestery

Tyto stroje vykonávají obdobnou funkci jako harvestor, ale současně mohou pracovat i jako vyvážecí traktor. Jejich název byl vytvořen kombinací slov harvester a forwarder. Disponují hydraulickým jeřábem s harvestorovou hlavicí se speciálními rameny drapáku. Díky tomu je umožněno nakládání dřeva na ložnou plochu, která je součástí stroje a nachází se v jeho zadní části. 

Procesory

Traktorový procesor je určen k odvětvování a krácení probírkového materiálu (stromů) na určené sortimenty. Součástí je měřící jednotka, která zajišťuje přesné měření délky. Mohou být vybaveny i měřením průměru.

 

Zdroj: YouTube kanál uživatele stenebrand