Přednáška 9

Stroje a zařízení pro skladování a balení stavebních materiálů

Balící stroje a zařízení slouží k balení zejména práškovitých látek do pytlů nebo k plnění nádob pro přepravu. Drobné stavební výrobky jsou ukládány na palety a baleny pro přepravu do fólií.
Patří sem např. páskovací systémy pro páskování vázací páskou nebo ovinovací systémy pro ovinování do stretch fólie a to v různých stupních automatizace.

 

Balení stavebních materiálů

Výrobky pro stavbu a stavební materiály jako jsou tvárnice, zdivo, obklady dlažby, ale i sypké materiály jako maltové a omítkové směsi, vápno, cement a ostatní stavební materiály mají jedno společné - potřebují obal, který spolehlivě zabezpečí výrobky při přepravě a musí být také úsporný a šetrný k životnímu prostředí.
Jako nejefektnější obal stavebních materiálů se ukázalo páskování a fixování svazků či celých palet vázací páskou a následovné balení do PE fólie nebo ovinování do průtažné stretch fólie.

Mechanické ruční páskování

Používá se např. pro izolace, lepenky a lešení. Mechanické ruční páskování je hojně užívané ve stavebnictví pro občasné páskování nebo na stavbách.

Dělení páskování:

  • páskování ocelovou páskou - spoj průsekem nebo sponou
  • páskování plastovou páskou (PP, PET) - spoj sponou
  • páskování polyesterovou textilní páskou - spoj drátěnou sponou

Akumulátorové ruční páskování

Používá se např. na dlaždice, tvárnice nebo obklady. Akumulátorové ruční páskovače jsou přístroje pro páskování stavebních hmot a materiálu jako jsou tvárnice, dlažby obklady a podobně. Páskovače lze používat kdekoli ve skladu nebo ve venkovním prostoru, protože není vázán na přívod elektrické energie. Síla utažení akumulátorovým páskovačem se pohybuje mezi 0 - 4000 N.

Automatické páskování palet

Používá se např. na dlaždice, obklady, tvárnice, cihly. Stroje (plně automatizované) umí nejen páskovat palety, ale rovněž páskovat jednotlivé vrstvy zboží (např. páskování vrstev dlažby před paletizací). Automatické páskovací stroje na palety či rozměrné produkty páskující ve vertikálním směru dělíme na stroje s horním svárem a stroje s bočním svařovacím agregátem.
Stroje s horním svárem slouží pro páskování zboží na paletách, kde je vyžadováno lisování nebo křížové páskování více úvazky.
Stroje s bočním svárem pak naleznou uplatnění především při páskování palet paralelními úvazky a v prostorově stísněných podmínkách.

Ruční balení do fólie

Používá se převážně na sypké stavební směsi, ale lze použít i např. pro balení palet.  Balený materiál je balen do fólie a následně je na fólii působeno teplem, které je produkováno horkovzdušnou plynovou pistolí, která je speciálně určena pro smršťováni obalů z polyetylenových folií všech typů. Pistole má chladnou hlavici i při delším používání. Doporučený spotřební materiál - vhodné PE folie, propan / zemní plyn.

Strojové balení do fólie

Stroj automaticky navleče ''kapuci'' z průtažné PE fólie na produkt nebo paletu a zajistí tak bezpečný a kompaktní obal produktu z 5 stran. Tento způsob balení je vhodný zejména pro balení palet se sypkými materiály jako je cement, vápno a omítkové směsi, uplatnění ale nalézá také u ostatních stavebních materiálů (izolace, tvárnice, dlažby atd.). Balení do fólie chrání veškeré zboží a stavební materiály před mechanickým poškozením, povětrnostními vlivy a škůdci.

Ovinování do stretch fólie

Používá se pro veškeré stavební materiály. Ovinování může být ruční, poloautomatické nebo plně automatické. Zvolený druh ovinování stavebnin spočívá obvykle v požadavcích na kapacitu provozu, ale velmi často také na stabilitě daného produktu.

Balení sypkých materiálů

Ve stavebnictví se nejvíce týká balení cementu. Balení bylo dříve ruční, dnes je však zcela nahrazena plně automatickým strojem a probíhá na tzv. rotačních baličkách, které balí cement do 25 nebo 50 kg papírových pytlů. Pomocí automatické linky jsou pytle následné skládány na palety. Celá paleta poté může být ještě zabalena do ochranné fólie.

Zdroj: YouTube kanál uživatele Webster Griffin Ltd 

Skladování stavebních materiálů

Pro manipulaci při skladování stavebních materiálů se používají převážně vysokozdvižné nebo paletové vozíky. Stavební materiály bývají nejčastěji skladovány v halách nebo na skládkách.

Požadavky na skladovací plochy

Skladovaný materiál musíme uskladnit tak, aby po celou dobu uskladnění nedošlo k jeho znehodnocení a byl přitom zajištěn ve stabilní poloze. Konkrétní podmínky pro skladování konkrétního materiálu bývají udávány výrobcem. Zejména u předem zhotovených výrobků (např. kovové prvky, dřevěné části konstrukcí nebo železobetonové prefabrikáty) se materiál ukládá v takové poloze, ve které bude později zabudován do stavby.

Plochy, na kterých se bude materiál skladovat, musí být zpevněné, rovné a odvodněné. Musíme dbát na rozumné rozmístění skladovaných materiálů, zejména kvůli únosnosti skladovacích ploch a mechanismům, které budou s materiály manipulovat.

Ruční skladování materiálů

Sypký materiál můžeme skladovat volně na hromadách nebo v pytlích. V případě skladování na hromadě je jeho maximální výška (v případě ručního odebírání) 2 m. Pokud skladujeme materiál v pytlích a ukládáme ho ručně, lze tak činit do maximální výšky 1,5 m. Pytle musejí být uloženy tak, aby bylo zabráněno jejich případnému samovolnému uvolnění a sesunutí.

Křehký materiál (např. zdravotní instalace) ukládáme v jedné vrstvě (aby nedošlo k jeho poškození).

Kusový materiál (např. cihly, tvárnice,..) lze ručně ukládat do výšky 2 m.

Mechanizované skladování materiálů

Sypký materiál v pytlích a na paletách lze mechanizovaně skladovat do výšky 3 m. Odběr přitom musí být opět mechanizovaný. U sypkého materiálu (písek, štěrk,..) není v případě mechanizovaného ukládání a odebírání maximální výška stanovena.

Prvky pravidelných tvarů mohou být v případě mechanizovaného ukládání i odběru uloženy do výšky 4 m.

Upínání a odepínání dílců nebo sestav je možné do pracovní výšky 1,5 m.

Materiály nepravidelných tvarů

Materiály nepravidelných tvarů ukládáme na hromadách do výšky 2 m. Jedná se např. o lomové kameny, prvky speciálních tvarů atd. Okraje hromad se zajišťují pomocnými prvky (stěny, opěry). Při odběru z těchto hromad musí být místo odběru upraveno, aby nevznikaly převisy.

Skladování sudů, rour a kulatiny

Tyto prvky se ukládají v jedné vrstvě a nastojato. V případě ukládání naležato musíme jednotlivé vrstvy vzájemně stabilizovat. Tekutý obsah je skladován tak, aby otvor určený k vyprazdňování nádoby byl vždy směrem nahoru.

Roury, trubky, potrubí a kulatina musejí být při skladování zajištěny proti rozvalení - musejí být tedy provázány. Všechny další prvky, které by se mohly při skladování posunout, převrátit atd. musejí být zajištěny. Nejvhodnější prvky k zajištění stability jsou různé zarážky, klíny, podložky atd.

Manipulace se stavebním sklem

Při manipulaci se sklem musejí být skla zajištěny proti převržení a nežádoucímu pohybu. Plochy určené k manipulaci se sklem musejí být zpevněné a rovné. Při ukládání jednotlivých tabulí skla platí několik pravidel - nesmějí se stavět přímo na podložku, ale musí být podloženy a zajištěni proti překlopení. Sklo se ukládá nastojato do rámů vybavených měkkými podložkami. Skleněný odpad se ukládá do zvláštních beden.

Skladování nebezpečných látek

 Nebezpečné látky se musí ukládat do obalů, které zabrání jejich úniku a jsou označeny, aby byl poznat skladovaný druh látky uvnitř obalu. Z bezpečnostních důvodů je možné je skladovat pouze do výšky 2 m. Musí být při tom uloženy tak, aby byla zajištěna jejich stabilita.

Pokud jsou na uskladnění použity zásobníky nebo cisterny, musíme dbát na to, aby dovnitř nevnikla voda. Zbytky hořlavin a materiálů k lepení musejí být uskladněny (a případně likvidovány) předem stanoveným způsobem. V případě azbestocementu s ním mohou manipulovat pouze speciální firmy, které materiál uskladní do speciálních uzavřených kontejnerů.