Přednáška 10
Stroje a zařízení pro úpravu a zabudování stavebních materiálů
Stroje pro dokončovací práce dělíme podle vztahu k jednotlivým profesím:
- Pro zedníky, obkladače, dlaždiče
- vrtačky, vrtací kladiva, dlabačky do zdiva, hladičky omítek, nastřelovače, brusky na kámen, řezačky na obklady a dlaždice
- Pro tesaře, stolaře, parketáře
- pily, vrtačky, brusky, hoblíky, dlabačky, frézy na dřevo
- Pro malíře, natěrače, tapetáře
- míchačky barev, stříkací soupravy a pistole, tapetářské přípravky
- Pro zámečníky, instalatéry, klempíře
- vrtačky, brusky, pily na kov, závitořezy, ohýbačky, šroubováky, nůžky
- Pro izolatéry, podlaháře
- natavovací soupravy na krytinu a podlahovinu
Použití strojů pro dokončovací práce
Stroje se používají na dokončovací práce PSV (pomocná stavební výroba). Většina z nich má univerzální charakter použití, zbylá část jsou jednoúčelové stroje. Díky své nízké hmotnosti nevyžadují k přesunu mezi jednotlivými pracovišti zvláštní dopravní prostředky.
Technologické parametry
- údaje o pracovním nástroji
- průměr vrtáku, šířka, délka nástroje
- parametry hnací jednotky
- elektromotor, spalovací motor
- sortiment příslušenství
- rozměry a hmotnost stroje
- převodový systém
- hydraulický, pneumatický, elektrický, kombinovaný
Dělení podle charakteru pracovních operací
Řezání stavebních materiálů
Kotoučové pily
Hlavním pracovním nástrojem je řezný kotouč. Vyrábějí se v ručním, úhlovém nebo stolovém provedení. Pohon zajišťuje nejčastěji elektromotor. Používají se na řezání oceli, betonových desek, dlaždic, litiny, umělé hmoty atd.
Pily listové přímočaré
Pracovním nástrojem je pilový list. Provedení je ruční a pohon zajišťuje elektromotor.
- Příložné listové pily
- používají se na řezání dřeva, umělé hmoty, ocelových plechů atd.
- použití se řídí dle typu pilového listu
- Ručně vedené pily
- používají se pro řezání kovových trubek, kovových profilů, dřeva atd.
Řetězové pily
Pracovním nástrojem je řetěz složený z článků, na kterých jsou umístěny řezné zuby. Pohon zajišťuje spalovací motor nebo elektromotor. Nejčastější provedení je ruční. Používají se pro kácení stromů, řezání kulatiny a dřevěných prken.
Tandemové pily
Pracovním nástrojem je protiběžný řezný nůž. Tuhost a vedení řezného nože zajišťuje pevná a stabilní lišta. Pomocí protiběžných nožů, lze dosáhnout velmi přesných řezů. Provedení je ruční a pohon je zajištěn elektromotorem. Používají se na řezání dřeva, sádrokartonu, plynobetonu a umělé hmoty.
Vrtačky a vrtací kladiva
Ruční elektrické vrtačky
Používají se pro vrtání do stavebních konstrukcí nebo materiálů. Vrtačky bez příklepu pro vrtání do kovů, s příklepem do betonu a ostatních stavebních materiálů.
- Malé vrtačky
- výkon motoru 200 - 500 W
- hmotnost 1,3 - 2 kg
- průměr vrtu max. 13 mm
- přídavné nástroje - závitovníky, šroubováky
- Střední vrtačky
- výkon motoru 500 - 800 W
- hmotnost 2 - 2,6 kg
- průměr vrtu 13 - 20 mm
- Těžké vrtačky
- výkon motoru 800 - 1100 W
- hmotnost 2,6 - 7,5 kg
- průměr vrtu max. 32 mm
Vrtací kladiva
Elektropneumatická vrtací kladiva se používají pro vrtání a sekání ve zdivu nebo v jiných stavebních materiálech. Pracují na principu rotace s příklepem nebo pouze příklepu pro sekání (bourací kladiva). Jsou vybaveny různými pracovními nástroji. Pro vrtání do hloubky 400 mm i více se používají tvrdokovové vrtáky, pro bourací práce se používají sekáče a špičáky.
- Lehké vrtací kladiva
- hmotnost 2,3 - 4,5 kg
- průměr vrtu 4 - 26 mm
- Střední vrtací kladiva
- hmotnost 4,5 - 7,5 kg
- průměr vrtu 12 - 40 mm
- Těžké vrtací kladiva
- hmotnost 7,5 - 12,5 kg
- průměr vrtu max. 50 mm
Broušení materiálů
Ruční úhlové brusky
- pracovním nástrojem je brusný kotouč
- různé druhy kotoučů pro různé materiály
- brousí beton, kamen, ocel, litina, dřevo a ostatní nekovy
Klempířské práce
Ohýbačky plechů
Jsou to jednoduché stroje osazené na pracovním stole, které se používají na ohýbání plechů. Velikost ohýbaných plechů závisí na velikosti ohýbačky a ohýbací úhel je až 145°. Plech se upíná mezi spodní nepohyblivý a horní pohyblivý díl. Ohyb je prováděn pomocí přední ohýbací čelisti. Nevýhodou ohýbaček je jejich nepřesnost při kusové výrobě. Při výrobě většího počtu kusů lze použít dorazy pro zvýšení přesnosti. Použití nachází v zámečnických dílnách, údržbářských provozech, pro klempířské práce a v opravnách.Zdroj: YouTube kanál uživatele Jano Novak
Stříhačky plechů
Na stříhání plechů pro dosažení požadovaného tvaru se používají nůžky na plech. Ruční provedení umožňuje snadnou manipulaci. Pohon může být pneumatický, elektrický, případně v provedení s dobíjecím akumulátorem. Stříhání se provádí pomocí dvou protiběžných nožů, z nichž jeden je pohyblivý a druhý nepohyblivý. Tloušťka stříhaného ocelového plechu může být až 4,5 mm, a hliníkového plechu až 5,5 mm.
Spojovací a kotvící technika
Používá se při montážních pracích a jejich uplatnění co se týče stavebních materiálů je velmi široké (beton, ocel, kámen, dřevo, keramika atd.) Do spojovací a kotvící techniky řadíme:
Mechanické kotvy
Osazují se do předem vyvrtaných otvorů požadováné šířky. Skládají se hmoždinek nebo kotev a vrutů. Hmoždinka nebo kotva se osadí do vyvrtaného otvoru a šroubováním vrutu se rozšiřuje a vytváří tak tření mezi kotevním prvkem a materiálem, což brání vytažení hmoždinky z otvoru.
Tmelené kotvy
Do předem vyvrtaného otvoru se vkládá patrona s tmelem, do kterého se potom zatlačí kotevní čep. Tmel tuhne 20 - 60 minut a po uplynutí této doby je spojení pevné.
Podobně fungují i chemické hmoždinky. Při utahování vrutu dochází k rozdrcení nádobky s těsnící pryskyřicí, která následně tuhne a vytváří pevný spoj.
Tvarový styk
Používá se v případě, kdy základní materiál vykazuje malou únosnost, nízký odpor proti vytržení nebo malou tloušťku. Používají se hmoždinky, které jsou upraveny tak, že se při šroubování vrutu shrnují a vytváří mezikruží, které zvyšuje odpor proti vytržení hmoždinky.
Injekční technika
Používají se pro kotvení v dutých a málo pevných materiálech. Do vyvrtaného otvoru se vloží pružné síťové pouzdro a naplní se dvousložkovým rozpínavým tmelem do kterého se ihned vloží hmoždinka nebo kotevní šroub. Tmel tuhne do 5 minut a k vytvrdnutí dochází přibližně za 45 minut.
Vstřelování kotev
Kotvení vstřelováním je způsob osazování kotvících hřebů, pří kterém je pomocí expanzivního přístroje udělena kotevnímu hřebu kinetická energie a hřeb vniká do materiálu. Vstřelovací přístroje se dělí podle systému vstřelování:
- Vstřelovací pistole s přímým vstřelováním
- kotevní hřeb se v hlavni nachází u nábojky a je vystřelen tlakem plynů, které působí přímo na něj
- + rychlost až 500 m/s
- − v současnosti je tento systém zakázán vzhledem k možnosti odražení hřebu od nerovného povrchu, výztuže, kameniva a následného nebezpečí způsobení vážného zranění
- Vstřelovací pistole s nepřímým vstřelováním
- kotevní hřeb se nachází v přední části hlavně a je zatlačován do materiálu pomocí volného pístu, na který působí tlak plynů z nábojky
- rychlost až 50 m/s
- + při nárazu na výztuž, kamenivo nebo nerovný povrch nedochází k odražení, ale pouze k ohnutí -> bezpečnost práce
- + přesnější práce, vzhledem k možnosti přesně nastavit hrot hřebu na požadované místo
- − menší výkonnost, která umožňuje použití pro kotvení do betonů pevnosti max. 30 MPa
Vstřelování nelze provádět do křehkých, pružných a málo pevných materiálů. Nábojky obsahující kotevní hřeby se barevně odlišují (např. dřevo - bílá, beton a ocel - černá).
Spojování a montáž potrubí
Řezání závitů
Řezání závitů se provádí pomocí závitořezů poháněných elektrickým proudem. Ty mohou být v provedení ručním, stolovém případně pojízdném. Řezání závitu se provádí pomocí závitořezné hlavy, na které jsou osazeny závitořezné čelisti se závitořeznými břity. Pro řezání se používají speciální závitořezné oleje, které se vyznačují vysokými mazacími a chladícími účinky. Jejich použití je nutné pro dosažení čistého závitu a k prodloužení životnosti závitořezných čelistí.
Ohýbání potrubí
Používají se k ohýbání trubek při instalaci topení, sanity, klimatizací a chladicí techniky. Podle pohonu se dělí na ruční mechanické ohýbačky a ohýbačky s elektrickým pohonem. Ohýbání je prováděno pomocí ohýbacích segmentů a smýkadel, které zajišťují kvalitní ohýbání bez trhlin a vrásek.
Svařování potrubí
Ke svařování kovových trubek se používají svářečky, pracující na principu svařování plamenem nebo elektrické svařování.
Ke svařování potrubí z plastových materiálů se používají svářečky pracující na principu polyfůzního svařování přeplátováním. Lze je použít volně nebo upevněné ke stolu, modely pro větší průměry potrubí jsou montovány na pracovní stůl. Svařování zajišťuje elektrický topný článek. Jsou vybaveny elektrickou regulací teploty a lze nastavit teplotu v rozmezí 180 - 290°C.