Při návrhu technologické, prostorové a časové struktury výstavby budov i výškových objektů je třeba řešit určitá specifika spojená s touto výstavbou. Jednou z nich je i sekundární doprava materiálů. Projekty se musí zabývat i návrhem sekundární dopravy věžovými jeřáby při zásobování budov, a zhodnocením technologické výkonnosti těchto strojů v souvislosti s navrhovaným postupem a smluvním časovým harmonogramem. Dále musí být řešena i koordinace práce soustavy věžových jeřábů.
Sekundární zásobování stavby má podstatný vliv na plynulost a efektivitu výstavby i na její ekonomické výsledky a věžové jeřáby jsou rozhodujícími mechanismy při realizaci objektů v pozemním stavitelství. To platí ještě výrazněji i pro provádění výškových budov. Nasazení zvedacích mechanismů je v rámci přípravy stavby běžně prováděno odborným odhadem bez využití empirických přístupů. Návrhy jeřábů v pozemním stavitelství vycházejí z různých vstupních ukazatelů, které pouze velmi orientačně charakterizují požadavky pro přepravu materiálů. V některých zemích Evropy, Severní Ameriky ale především Asie je realizace výškových budov v současné době běžnou a častou technologií výstavby a někteří zahraniční autoři se věnují především problematice rozmístění těchto strojů na staveništi, minimálně však jejich empirickým návrhem z hlediska efektivního nasazení a časových požadavků na výstavbu.
Cílem této aplikace je umožnit posouzení časové efektivity nasazení zdvihací mechanizace na základě simulačního modelu, resp. posouzení technologické výkonnosti soustavy věžových jeřábů.
Základem pro vytvoření aplikace bylo vytvoření metodického návrhu, vč. monitoringu výstavby budov a následná komparace teoretických a naměřených hodnot vstupních dat, analýza a stanovení vhodných modelů strojů pro danou výstavbu, typové pracovní cykly věžových jeřábů u vybraných dílčích stavebních procesů při výstavbě výškových budov, analýza moderních způsobů řízení a koordinace práce soustavy věžových jeřábů, definování okrajových podmínek a příprava vstupních dat pro vytvoření simulačního modelu.
Aplikace slouží zhotoviteli stavby k exaktnímu a rychlému posouzení časového vytížení věžového jeřábu v návaznosti na smluvní závazný časový harmonogram. Tuto časovou vytíženost věžového jeřábu lze operativně posuzovat jednak pro jednotlivé pracovní směny ale také pro jednotlivé technologické etapy výstavby nebo pro celý průběh stavby.
Do aplikace uživatel zadá parametry jednotlivých dílčích stavebních procesů (DSP), které jsou obsluhovány věžovým jeřábem. Těmito základními parametry jsou např. přiřazení DSP do pracovních záběrů, pořadí DSP v jakém jsou jeřábem obsluhovány (priority obsluhy) atd. Pro pracovní cyklus jednotlivých DSP se zadá jeho členění na čas práce s jeřábem (tc) a čas práce bez jeřábu (tp), jednotková množství materiálu všech DSP přesouvaného jeřábem v jednom cyklu a celkový počet cyklů pro každé DSP, plánovaný na jednu směnu. Priority obsluhy DSP lze libovolně zadávat a měnit.
Na základě simulačního matematického modelu se následně graficky i početně zobrazí výsledný potřebný čas pro obsluhu všech zadaných DSP, který se porovná a vyhodnotí s celkovou délkou pracovní směny. Výsledkem je i procentuální vytížení zvedacího mechanismu v průběhu směny.
Registrací a přihlášením uživatel získá možnost rozpracovaný projekt ukládat a později se k němu vracet.
Vytvořil:
Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb;
Fakulta stavební;
Vysoké učení technické v Brně
Odborný garant:
doc. Ing. Vít Motyčka, CSc.
Projektový tým:
Ing. Rostislav Doubek,
RNDr. Oto Přibyl
Softwarová realizace:
Ing. Stanislav Bělehrádek
Licenční podmínky
© TST FCE VUT Brno 2015 - 2022